<<  Iunie 2017  >>
19202225

Filarmonica Banatul Timisoara. Formatii de camera

Activitatea Trio-ului Contraste este foarte bogată, urmărind în mod special promovarea muzicii româneşti contemporane, atât în ţară cât şi în străinătate. Aşadar multe din lucrările unor compozitori români precum Dan Dediu, Anatol Vieru, Nicolae Brânduş, Doina Rotaru, Octav Nemescu, Violeta Dinescu, George Balint, Ştefan Niculescu, au fost prezentate de membri trio-ului în primă audiţie.

trio-contraste

Din anul apariţiei - 1986, trio-ul s-a distins prin calitatea concertelor susţinute şi a fost invitat să participe la numeroase festivaluri dintre care amintim: Festivalurile de Muzică Modernă East-West (Amsterdam 1991), Festivalul de Muzică Contemporană Huddersfield (Anglia, 1993), Musicorama (Hong-Kong, 1995), Piano Plus Festival (Bamberg, 2001), Timp pentru Muzica Nouă, (Bayreuth, 2001), Festivalul George Enescu (Bucureşti-1998, 2003, 2007), Festivalul Timişoara Muzicală, Festivalul Toamna Clujeană, Săptămâna Internaţională a Muzicii Noi  ( Bucureşti) ş.a.

Trio-ul Contraste a efectuat numeroase turnee de concerte în Ungaria, Anglia, Austria, Luxembourg, Olanda, Elveţia, Franţa, Germania, Danemarca, China, Taiwan, şi deţine înregistrări la Radio precum şi pe DVD sau CD.
În acest an ansamblul a obţinut Premiul Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România.