Filarmonica „Banatul” Avancronica de concert Vineri 7 Noiembrie Ora 19

După câteva concerte în care am ascultat şi lucrări moderne, compuse de creatori contemporani, precum cel cu lucrări ale compozitorilor din Republica Moldova, sau cel de săptămâna trecută, cu piese ale unor muzicieni din Coreea, vineri, 7 noiembrie, vom asculta doar lucrări de factură preclasică şi clasică. Cu toate că Edvard Grieg nu este un compozitor care aparţine acestor perioade, lucrarea sa, Suita Holberg, prin scriitură aparţine primei părţi a secolului XVIII.  La împlinirea a 200 de ani de la naşterea marelui poet Ludvig Baron Holberg, tatăl literaturii daneze, Norvegia a considerat oportun să-l sărbătorească, organizând manifestări artistice, precum şi dezvelirea unei statui. De fapt, Holberg era norvegian, născându-se la Bergen, în 1684, dar toată viaţa şi-a petrecut-o în Danemarca. Pentru sărbătorirea lui Holberg, la 3 decembrie 1884, pe lângă monumentul închinat lui, au fost compuse trei lucrări muzicale, una aparţinând lui Niels Gade şi două ale lui Grieg, care se născuse ca şi Holberg, la Bergen.

A compus o Cantată pentru voci bărbăteşti, care n-a fost publicată şi s-a pierdut, şi suita pe care o vom asculta în debutul concertului de vineri, cu titlul original — Din vremea lui Holberg. Este evident că acest opus cu numărul 40 are precumpănitor un stil apropiat de cel al lui Johann Sebastian Bach şi al compozitorilor din vremea sa. Programul simfonic continuă cu una dintre cele mai îndrăgite lucrări al lui Bach, Concertul pentru două viori şi orchestră  în re minor. Concertul a fost compus între anii 1717 şi 1723, pe când era Kapelmeister la curtea Anhalt-Köthen, în Germania. Mai târziu, la Leipzig, el a creat o variantă pentru două piane, transpusă în tonalitatea do minor. În continuarea Duelului viorilor, ediţia a IV-a de joi, 6 noiembrie, vom asculta şi în acest dublu concert, un fel de relaţii expresive între cele două viori, de rivalitate şi prietenie în acelaşi timp. Discursul muzical se bazează pe imitaţie şi contrapunct. Protagoniştii serii de joi sunt şi soliştii concertului de vineri: Liviu Prunaru şi Gabriel Croitoru.  Concertul simfonic al Filarmonicii „Banatul”, condus de maestrul Mircea Holiartoc, se va încheia cu Simfonia nr. 92 în sol major de Joseph Haydn. Universitatea Oxford, străveche instituţie universitară engleză, a înfiinţat în 1626 o catedră de muzică, ce obişnuia să acorde titlul de doctor în muzică unor prestigioşi muzicieni din Anglia şi din afară. În 1791 au hotărât să-i acorde acest titlul lui Joseph Haydn, aflat pe atunci în Anglia. La acordarea acestui titlu se organizau fastuoase ceremonii de învestitură; în cazul lui Haydn erau prevăzute şi trei concerte. La al doilea concert Haydn trebuia să dirijeze una dintre recentele sale simfonii. Problema era că nu terminase niciuna dintre cele 12 simfonii, care mai târziu se vor numi „londonezele”. În criză de timp şi de repetiţii, el a decis să interpreteze o simfonie scrisă cu trei ani înainte, pe care o prezentase în premieră la Paris. Acesta a fost motivul pentru care Simfonia nr.92 a fost denumită Oxford. Este interesant cum Haydn reuşeşte să compună o muzică plină de spirit şi umor, atingând în acelaşi timp şi dimensiuni dramatice.