Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

prophilharmonia-logo

<<  Martie 2017  >>
 Lu  Ma  Mi  Jo  Vi  Sâ  Du 
    1  2  4  5
1112
1314151618
2022232526
27282930  

                        Filarmonica                                    CJ                                    CJ1

                    Filarmonica Banatul                             Consiliul Local                              Consiliul Judetean

                             Timişoara                              al Municipiului Timişoara                                Timiş

 

Festivalul Internaţional de Muzică Nouă

INTRADA

Timişoara, 25-30 septembrie 2014

 

„Arta nu face decât să înceapă continuu”  (C. Brâncuşi)

„What art does is starting over and over again”  (C. Brâncuşi)

 

Joi, 25 septembrie 2014, ora 18.00, Sala Capitol – Concert de deschidere

Orchestra Filarmonicii Banatul

Dirijor: Matei Pop

 

În program:

Gabriel Almasi – Mouvement pour un dromadaire égaré (pentru trompetă și mediu electroacustic)

                             Interpretează Sergiu Cârstea

Remus Georgescu – Toccata pentru pian

                                  Interpretează Sorin Dogariu

Cornelia Tăutu – Ad astram (pentru violoncel și harpă)

                            Interpretează Alexandra Guțu și Mihaela Faur

Adrian Pop – Hexagon (pentru ansamblu de percuție)

                        Interpretează Ansamblul Percutissimo, condus de Doru Roman

Bernard Cavanna – Fauve (pentru vioară solo)

                        Interpretează Noemi Schindler (Franța)

Adrian Iorgulescu – Trident (pentru flaut, pian/sintetizator, percuție)

                        Interpretează Trio Contraste (Ion Bogdan Ștefănescu, Sorin Petrescu, Doru Roman)

                                                                        Pauză

 

Ulpiu Vlad        Flori de câmp (pentru orchestră de coarde)

Robert Dycke   Concert pentru pian, percuţie şi orchestră de coarde

                                    Solistă: Andreea Dumitrescu

                                    Cu participarea Ansamblului Percutissimo, condus de Doru Roman

Miklos Maros   Lineamenti (pentru orchestră de coarde)

Pauză

 

Horia Şurianu –Sonatanos (pentru pian)

                        Interpretează Adriana Dogariu

Carmen Maria Cârneci – Une main immense (pentru flaut bas)

                        Interpretează Ion Bogdan Ștefănescu

Dan Dediu – Idile şi guerille (pentru pian la patru mâini)

                        Interpretează Dragoș și Manuela Mihăilescu

Laura Manolache – Plecarea (pentru pian)

                        Interprtează Sorin Petrescu

Valentin Timaru – Contraste, p.a.a. (pentru flaut, pian și percuție)

Interpretează Trio Contraste (Ion Bogdan Ștefănescu, Sorin Petrescu, Doru Roman)

Gabriel Mălăncioiu  Profetul: Despre Frumusețe, p.a.a. (pentru soprană, flaut, clarinet, vioară, violoncel și pian)

Interpretează Ansamblul ATEM (Valentina Verlan, Anca Negruț, Cosmin Hărșian, Cristina Constantin, Alexandra Guțu, Victor Părău)

 

Vineri, 26 septembrie 2014

 

ora 18.00, Sala Capitol, un film de Bernard Cavanna, compozitor și muzicolog francez

ora 19.00, Sala Capitol – Portret componistic: „Viorel Munteanu la 70 de ani”

Orchestra și Corul Filarmonicii Banatul

Dirijor: Matei Pop

Dirijorul corului: Iosif Todea

Cu participarea extraordinară a actorului Mircea Albulescu

 

În program:

Îngerul a strigat (pentru soprană și orchestră de coarde)

Solistă: Ramona Morărița

Întoarceri la Blaga (pentru flaut, pian, percuție și recitator)

Interpretează Trio Contraste (Ion Bogdan Ștefănescu, Sorin Petrescu, Doru Roman) și Mircea Albulescu

Concertino (pentru flaut, oboi și fagot)

            Interpretează Trio Syrinx (Dorel Baicu, Dorin Gliga, Pavel Ionescu)

Lamento (pentru vioară)

Interpretează Horațiu Bălan

Glasurile Putnei (pentru cor de bărbați și orchestră de coarde)

           

Sâmbătă, 27 septembrie 2014,

ora 10.00,  Galeria Jecza, Calea Martirilor, nr 51Din secolul XX spre secolul XXI – Convergenţe şi divergenţe

Simpozion de Muzicologie organizat în colaborare cu Facultatea de Muzică a Universității de Vest - participă compozitori şi muzicologi invitaţi ai festivalului

Coordonator:  Bianca Temeș Țiplea

Intrarea liberă

Ora 12.00, Galeria Jecza  – Concert de muzică electroacustică

În program:

Lucian Meţianu                        Dialogue (pentru flaut și mediu electroacustic)

                                                Interpretează Ion Bogdan Ștefănescu

Doron Kaufman           Kol D’mamah (pentru flaut, percuție și mediu electroacustic)

Interpretează Ion Bogdan Ștefănescu și Doru Roman

Darie Nemeş Bota        Rouge a blanc (pentru vioară și mediu electroacustic)

                                                Interpretează Hortensia Miclea

Sorin Lerescu             Tempero (pentru clarinet, percuție și mediu electroacustic)

Interpretează Lenuța Roman și  Doru Roman

Doina Rotaru               Geyser (pentru percuție și mediu electroacustic)

Interpretează Doru Roman

Octavian Nemescu       Metabyzantinirikon (pentru clarinet și mediu electroacustic)

Interpretează Cristian Miclea

 

Ora 19.00, Galeria Calpe (Bastion) - Recital Trio Syrinx ( Dorel Baicu – flaut, Dorin Gliga –oboi,                      Pavel Ionescu – fagot), invitat violonistul Lucian Petrila

În program:

Liviu Danceanu                                    Florilegiu

Livia Teodorescu-Ciocănea      In alter modus (p.a.a.)

Horst Lohse                             Die Zeit ist ein uferloser Fluss (pentru vioară) Proiecții video: Cristian Tzecu

Ștefan Niculescu                       Sincronie

George Balint                           FOF (p.a.a.)

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Duminică, 28 septembrie 2014

Ora 12.00,  Librăria Cartea de Nisip, str Alba Iulia, nr. 1  – Workshop cu duo de chitare Conradi-Gehlen (Germania): Teatru instrumental cu participarea publicului (din creația lui John Cage) și masterclass de chitară

Ora 16.30, Librăria Cartea de Nisip, str Alba Iulia, nr. 1   – Recital Duo de chitare Conradi-Gehlen (Germania)

Stefan Conradi

Bernd Gehlen

Invitați Eugen Morărița – vioară și Andreea Dumitrescu – pian

 

În program:

John Cage                                Sounds of Venice (1959)

Violeta Dinescu                        Figuren II (1990)

Enríquez de Valderrábano         Două duete din Silva de Sirenas

Jörg Mainka                             Venezianische Eröffnung (2012)

Corneliu Dan Georgescu           Transsilvanische Motive (pentru vioară și pian)

Stefan Lienenkämper               Mind the Gap... (2004) pentru două chitare și casetofon

Violeta Dinsescu                       Isamail si Turnavitu (2003) pentru două chitare electrice

Mauricio Kagel                         Montage a titre spectacle (1967/2002)

 

Accesul la ambele evenimente cu același bilet

 

ora 19.00, Muzeul de Artă, Piața Unirii, nr 1 – Concert cameral

În program:

Ana Szilagyi                             Zboruri (muzică electronică)

Stephen Hough                        Un piccolo Sonatina (pentru flaut piccolo)

Interpretează Vlad Colar

Ionică Pop                               Puncte și numere (pentru trombon și pian, p.a.a.)

Interpretează Emanuel Sărăcuți și Andreea Olariu

Eugen Wendel                          Sonanza (pentru violoncel solo)

Interpretează Darius Tereu

Ivana Stefanovic                      Dedication (pentru pian) 

Interpretează Andreea Olariu

Gabriel Mălăncioiu                   Hommage à Marsyas (pentru flaut piccolo, p.a.a.)

Interpretează Vlad Colar

Maia Ciobanu                           Un interviu și trei comentarii (pentru violă și mediu electroacustic)

Interpretează Iuliana Ambăruș

Cornel Țăranu                          Epilog și Cîntec de seară - din ciclul Cântece timpurii (pentru mezzosoprană și pian)

Diana Rotaru                            Imn (pentru mezzosoprană și pian)

Interpretează Camelia Fornwald Docea și Andreea Olariu

Dana Probst                             Vers les quatre points (pentru clarinet și clarinet bas)

                        Interpretează Matthias Müller (Elveția)

 

Luni, 29 septembrie 2014,

ora 19.00 – Sala Capitol, Recital Matthias MüllerClarinet bas cu senzori acustici

În program:

 

Alex Buess                               Skuto

Matthias Müller                       Unfolding

Hans Tutschku                         Interlaced

Matthias Müller                       Transition

Katharina Rosenfeld                 Nodes

Matthias Müller                       Flow

 

ora 20.00 - Sala Capitol, Recital Ljubiša Jovanović, flaut

Ljiljana Nestorovska, harpă

Dušan Radić                             Improvisation

Dejan Despić                            Meditation
Dragana S. Jovanović               Violet (pentru harpă)
Dragana S. Jovanović               Piece (p.a.a.)
Ivana Stefanović                      Signs by the road
Ivana Stefanović                      For Irena (pentru flaut)
Enriko Josif                             Monodie 

Isidora Žebeljan                        Piece (p.a.a.)

 

Accesul la ambele evenimente cu același bilet


Marţi, 30 septembrie 2014, ora 19.00, Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely – Spectacol de operă, Aurel Stroe - Orestia III (Eumenidele)

Oreste – Cristian Ardelean   

Atena – Cosmina Ivan           
Apollo – Nicolae Hațegan     

Corul Eriniilor/Eumenidelor: 
Ana-Maria Stănoia, Corina Hamat, Cosmina Șerban, Bogdan Drulea, Gelu Dobrea, Mihai Prelipcian    

 
Dirijor: Cezar Verlan                         
Regia: Vlad Dragomirescu

Scenografia: Monica Stoian 


Cu participarea extraordinară a saxofonistului francez  Daniel Kientzy