• This event has passed.

Concert vocal-simfonic – Orchestra simfonică „Remus Georgescu” și Corul “Ion Românu” ale Filarmonicii Banatul Timișoara & Corul Academic al Filarmonicii Arad | Dirijor: GEORGE JACKSON

mai 17 @ 19:00 - 21:00

Filarmonica Banatul Timișoara este gazda evenimentului din 17 mai, la care sunt invitați membrii Corului Academic al Filarmonicii Arad, care vor urca pe scenă alături de artiștii Orchestrei simfonice „Remus Georgescu” și Corului „Ion Românu” ale Filarmonicii Banatul. La pupitrul dirijoral se va afla GEORGE JACKSON.

Corul „Ion Românu” al Filarmonicii Banatul Timișoara va fi pregătit de către maestrul IOSIF TODEA, iar Corul Academic al Filarmonicii Arad, de către maestrul ROBERT-DANIEL RĂDOIAȘ.

Soliști: BOGDAN BACIU – bariton

RYSZARD GROBLEWSKI – violă

În program: E. ELGAR – Uvertura de concert „In the South”, op. 50

R. VAUGHAN WILLIAMS – Flos Campi, pentru violă, cor și orchestră

WILLIAM WALTON – Cantata „Belshazzar’s Feast”

EN

The Timisoara Banatul Philharmonic is the host of the event on May 17, to which the members of the Academic Choir of the Arad Philharmonic are invited. The artist will take the stage alongside the members of the „Remus Georgescu” Symphony Orchestra and the „Ion Românu” Choir of the Banatul Philharmonic. GEORGE JACKSON will be at the conductor’s desk.

The conductor of the „Ion Românu” Choir of the Banatul Philharmonic is maestro IOSIF TODEA, and the Academic’s Choir of the Arad Philharmonic is maestro ROBERT-DANIEL RĂDOIAȘ.

Soloists: BOGDAN BACIU – baritone

RYSZARD GROBLEWSKI – viola

In the program: E. ELGAR – Concert Overture „In the South”, op. 50

R. VAUGHAN WILLIAMS – Flos Campi, for viola, choir and orchestra