« All Events

• This event has passed.

Avant-Garde – Eufonia Festival 2022

septembrie 14, 2022 @ 19:00 - 20:30

Un lăcaș de cult cu o arhitectură ce se desprinde cu ușurință din peisajul autohton, Centrul Reformat Noul Mileniu este gazda unuia dintre concertele Eufonia Festival – Music outside the box. Evenimentul reunește artiști extraordinari precum Tony Rymer, violoncelistul american care a câștigat premiul II la Concursul Internațional “George Enescu” din 2014, Miriam Helms Alien cu a sa vioară Stradivarius, Frank Dupree, unul dintre cei mai apreciați pianiști europeni sau Johannes Lamotke, membru în renumita orchestră Berliner Philharmoniker.

În cadrul concertului vor fi redate lucrări semnate de două compozitoare, Amy Beach și Lili Boulanger, ale căror creații sunt mult prea rar interpretate, deși autoarele se numără printre  primele femei care au reușit să doboare prejudecățile portivit cărora compozitorii trebuie să fie doar de sex masculin.

Diversitatea, prestigiul și talentul muzicienilor, care vin din țări precum Germania, Statele Unite ale Americii, Rusia, Turcia, Slovenia și România, reprezintă garanția unui adevărat regal de muzică de cameră.

Date:
septembrie 14, 2022