• This event has passed.

Concert simfonic | Dirijor: ALEXANDER SINAN BINDER, solistă: SARAH NEMȚANU – vioară

mai 10 @ 19:00 - 21:00

Orchestra simfonică „Remus Georgescu” a Filarmonicii Banatul Timișoara, sub bagheta dirijorului ALEXANDER SINAN BINDER și alături de solista SARAH NEMȚANU (extraordinara violonistă prezentă pe scena Sălii Capitol alături Orchestra Națională a Franței, dirijată de maestrul CRISTIAN MĂCELARU în 2023, an în care Timișoara a fost Capitală Europeană a Culturii), invită publicul meloman la un concert simfonic de excepție, vineri, 10 mai 2024, de la ora 19:00, la Sala Capitol.

În deschidere, audiem Concertul pentru vioară în re minor, Op. 47, singurul concert scris de compozitorul finlandez JEAN SIBELIUS și considerat drept unul dintre cele mai dificile concerte pentru vioară din punct de vedere al cerințelor tehnice din partea solistului.
În program a fost inclusă și Simfonia nr. 5, op. 64 compusă de P. I. CEAIKOVSKI, lucrare ce sugerează confruntrarea omului cu destinul.

ALEXANDER SINAN BINDER este dirijor șef și director artistic al Abaco-Orchestra München și a condus Academia Internațională a Ansamblului Modern din Frankfurt ca dirijor în 2021/22. Mai mult, este câștigătorul premiului al II-lea la Concursul de Dirijor Kodály 2023.

EN

The „Remus Georgescu” Symphony Orchestra of the Banatul Philharmonic, under the baton of conductor ALEXANDER SINAN BINDER and alongside the soloist SARAH NEMȚANU (the extraordinary violinist present on the stage of the Capitol Hall alongside the National Orchestra of France, conducted by maestro CRISTIAN MĂCELARU in 2023, the year Timișoara was the European Capital of Culture), invites the music-loving public to an exceptional symphonic concert, on Friday, May 10, from 7:00 p.m., at the Capitol Hall.

In the program: Violin Concerto in D minor, Op. 47, the only concerto written by the Finnish composer JEAN SIBELIUS and considered one of the most difficult violin concertos in terms of technical demands on the soloist. The program also included Symphony no. 5, op. 64 composed by P. I. CEAIKOVSKI, a work that suggests the confrontation of man with destiny.

ALEXANDER SINAN BINDER is chief conductor and artistic director of the Abaco-Orchestra München and led the International Modern Ensemble Academy in Frankfurt as conductor in 2021/22. Moreover, he is the winner of the 2nd prize at the 2023 Kodály Conducting Competition.

Date:
mai 10