Încarc Evenimente

« Toate Evenimente

• Acest eveniment a trecut.

Concert simfonic La final | Dirijor: CRISTIAN SPĂTARU, solist: DORU ROMAN – percuție

martie 22 @ 19:00 - 21:00

Orchestra simfonică a Filarmonicii Banatul Timișoara vă invită la un concert special, dedicat retragerii din activitatea de solist a instituției a percuționistului DORU ROMAN. Un eveniment pe care solistul îl dedică, la rându-i, memoriei lui MIRCEA ARDELEANU.

Cu această ocazie, invitat special al concertului va fi MIRCEA ARDELEANU JR. (țambal), care va interpreta, alături de DORU ROMAN și orchestra condusă de CRISTIAN SPĂTARU, Scenă pastorală română pentru xilofon și orchestră de P. ELINESCU. Înainte, însă, vom asculta Concertul pentru percuție și orchestră „Percutrance” de G. MĂLĂNCIOIU.

Programul continuă cu o altă lucrare contemporană – Divertimento pentru orchestră de coarde, compoziție a maestrului REMUS GEORGESCU.

În încheiere, audiem Idila lui Siegfried de R. WAGNER.

Dată:
martie 22