« All Events

Concert simfonic – Orchestra simfonică „Remus Georgescu” a Filarmonicii Banatul | Dirijor: RÓBERT FARKAS | Solist: WIES DE BOEVÉ – contrabas

mai 24 @ 19:00 - 21:00

Un nou concert simfonic de neratat în cadrul Festivalului „Timișoara Muzicală”: publicul îndrăgostit de muzica clasică este așteptat pe 24 mai, de la ora 19:00, la Sala Capitol, la evenimentul susținut de Orchestra Filarmonicii Banatul, sub bagheta dirijorului RÓBERT FARKAS.

Soliști: Wies de Boevé – contrabas

MARIA MARICA – vioară

ȘTEFAN ȘIMONCA-OPRIȚA – vioară

Considerat unul dintre cei mai importanți contrabasiști din Europa, WIES DE BOEVÉ este câștigătorul a șase concursuri internaționale de specialitate, inclusiv premiul I și premiul publicului la Concursul ARD din München 2016 și premiul I la Concursul Bottesini Crema 2017. În 2015 a devenit primul contrabasist din istorie care a câștigat premiul principal la German Music Competition.

În program:

A. SCHNITTKE – Moz-Art à la Haydn

G. BOTTESINI – Concertul pentru contrabas și orchestră nr. 2, în si minor, BOT. 29

W. A. MOZART – Simfonia nr. 41, în do major, KV 551 – Jupiter

Date: