Încarc Evenimente

« Toate Evenimente

DINAMISM URBAN | Orchestra simfonică a Filarmonicii Banatul | Dirijor: RADU POPA | Solist: IVAN PODYOMOV – oboi

mai 7, 2027 @ 19:00 - 21:00

Program:
B. SMETANA: Vltava, T. 111 
B. MARTINŮ: Concertul pentru oboi și orchestră, H. 353
W. A. MOZART: Simfonia nr. 38 în re major, K. 504 – Praga

Marile orașe nu se definesc doar prin arhitectură sau istorie, ci și prin dinamismul care le dă viață și prin felul în care inspiră generații de artiști.

În Vltava (The Moldau), Bedřich Smetana urmărește cursul celui mai cunoscut râu ceh, de la izvoarele sale până la traversarea Pragăi. Inclusă în ciclul Má vlast (Patria mea), lucrarea a devenit una dintre cele mai recognoscibile pagini ale repertoriului simfonic și un simbol al culturii cehe.

La aproape șapte decenii distanță, Bohuslav Martinů își compunea Concertul pentru oboi în exil, departe de țara natală. Deși scris peste Ocean, concertul păstrează prospețimea, ritmul și melancolia unei lumi pe care compozitorul o purta permanent cu sine.

În 1787, Wolfgang Amadeus Mozart descoperea un oraș care îl primea cu un entuziasm neegalat. După succesul răsunător al operei Nunta lui Figaro, compune pentru publicul praghez Simfonia nr. 38, cunoscută astăzi drept „Praga”, pe care o dirijează chiar la premiera sa. Este una dintre cele mai strălucitoare declarații de admirație pe care un compozitor le-a făcut vreodată unui oraș.

Unele orașe își scriu istoria în piatră. Altele continuă să o scrie, seară de seară, prin muzică.

Detalii

Dată:
mai 7, 2027
Oră:
19:00 - 21:00
Site web:
Cumpără Bilet »

Organizator

Filarmonica Banatul Timișoara
Telefon
+40256492521
Email
office@filarmonicabanatul.ro
Vezi site-ul web Organizator

Loc de desfășurare

Sala Capitol
Bulevardul Constantin Diaconovici Loga Nr. 2
Timișoara, Timiș 300022 România
+ Hartă Google