Încarc Evenimente

« Toate Evenimente

• Acest eveniment a trecut.

Concert simfonic dedicat Zilei Naționale a Culturii | Orchestra și Corul Facultății de Muzică și Teatru | Dirijor: CHRISTIAN CÂȘLEANU

ianuarie 15 @ 19:00 - 21:00

Orchestra și Corul Facultății de Muzică și Teatru din cadrul UVT, condusă de la pupitrul dirijoral de CHRISTIAN CÂȘLEANU, vă invită la concertul dedicat Zilei Naționale a Culturii, ce va avea loc luni, 15 ianuarie 2024, de la ora 19:00, la Sala Capitol.

Prima lucrare pe care o vom audia este „Muzica” din opereta „Valurile Dunării” ale compozitorului român GEORGE GRIGORIU.

Programul muzical continuă cu arii din Nunta lui Figaro, Don Giovanni și Flautul fermecat de W. A. MOZART, și Il Campanello, Don Pasquale și Lucia di   Lammermoor de G. DONIZETTI.

În încheierea programului, vom audia Simfonia nr. 3, op. 56 – „Scoțiana” de F. MENDELSSOHN. Soliști: Cristian Bălășescu, Anca Boenjiu, Maria Boldan, Evelyn Bojic, Samira Bulz, Anamaria Buțurcă, Raluca Dalea, Iulia Dobre, Darius Gruiță, Paula Harca, David Hirsch, Laurențiu Hnatiuc, Ilinca Manole, Dumitresc Mihály, Andreea Niță, Sarai Sălăjan, Dominique Simionescu, Violeta Tiponuț, Alex Ticula, Grossek Tijja.

Ca un omagiu adus luceafărului poeziei românești, studenții secției de actorie vor recita sonete de Mihai Eminescu.

Recită studenții Facultății de Muzică și Teatru, Anul I, Actorie, Secția Română: Theodora Afrim, Teodora Arapu, Karina Băncescu, Andreea Broscaru, Ileana Căpraru, Ancuța Cosovanu, Benjamin Hegyi, Dorothea Lazăr, Andreea Lungu, Sergiu Luțai, Ștefania Marinescu, Denis Matei, George Șiclovan, Ana Maria Secheșan.

Coordonator: cda. drd. Laura Avarvari.

Dată:
ianuarie 15