Încarc Evenimente

« Toate Evenimente

Concert simfonic | Invitați: RÓBERT FARKAS (Ungaria) – dirijor, SZYMON NEHRING (Polonia) – pian

decembrie 9 @ 19:00 - 20:30

Orchestra simfonică a Filarmonicii Banatul Timișoara, alături de SZYMON NEHRING (Polonia) – pian (unul dintre cei mai talentați și promițători pianiști ai tinerei generații din Polonia și singurul polonez care a câștigat Premiul I la Concursul Internațional de Pian Arthur Rubinstein de la Tel Aviv, unul dintre cele mai importante concursuri de pian din lume), vor susține vineri, 9 decembrie, în Sala Capitol, un concert simfonic, cu începere de la ora 19:00.

Dirijorul concertului este maestrul ROBERT FARKAS (Ungaria), colaborator al Berliner Konzerthaus Orchestra, Orchestra Simfonică a RadioTeleviziunii Croate, Orchestra Simfonică din Berlin (Symphoniker Berliner) și Collegium Musicum Youth Orchestra din Pommersfelden.

În program:

RAHMANINOV – Concertul pentru pian și orchestră nr. 2 în Do minor, op. 18